Projektowanie domów

Dom szkieletowy czy murowany – wady i zalety

Data dodania: 30-01-2017

Na przestrzeni ostatnich latach technologie wykorzystywane przy budowie domów ulegają ciągłym zmianom. Dotyczą one zarówno wykończenia i urządzania wnętrz, jak i tak podstawowych spraw jak rodzaj konstrukcji budynku. Mając do wyboru dom szkieletowy czy murowany, jaka technologia budowy będzie najlepsza oraz jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań?

Modernizowana klasyka, czyli dom murowany

Myśląc o budowie domów większości z nas na myśl przychodzi murarz układający ściany z cegły – i słusznie, bo murowana konstrukcja domów wciąż cieszy się największą popularnością w naszym kraju. Domy murowane uważane są za niemal niezniszczalne, budowane na pokolenia. Niestety trzeba liczyć się z tym, ze prace nad taką inwestycją mogą trwać nawet dwa sezony.

Tradycyjna, a więc murowana technologia budowy domów to przede wszystkim szeroki wybór materiałów służących do konstrukcji, izolacji, a w końcu także wykończenia budynku. Przy zastosowaniu materiałów o odpowiednich parametrach izolacji termicznej mieszkańcy nie powinni narzekać na szybkie ochładzanie czy wolne nagrzewanie się domu, tym bardziej, jeśli będą w nim zastosowane energooszczędne rozwiązania projektowe (na przykład rozlokowanie pomieszczeń z wykorzystaniem ułożenia względem stron świata). Akumulacyjność ciepła to jedna z kluczowych różnic między domami stawianymi metodą murowaną, a tymi o konstrukcji szkieletowej.

Planujesz budowę domu? Sprawdź architektów: Studio AG

Budowanie nowoczesne, czyli dom szkieletowy

W kontekście budowy domów szkieletowych krąży wiele niesprawdzonych obaw i opinii zupełnie niepokrywających się z rzeczywistością. Najczęściej podnoszona kwestia dotyczy trwałości i bezpieczeństwa takich budowli. Tymczasem domy szkieletowe wykonane w zgodzie ze standardami budowlanymi nie odbiegają w tym względzie budynkom murowanym – o ile znajdziemy odpowiednią ekipę wykonawców, którzy znają się na tej technice.

Bez wątpienia do zalet budowy domów o konstrukcji szkieletowej trzeba zaliczyć szybkie tempo powstawania takich inwestycji. Wynika to przede wszystkim ze znacznego ograniczenia wykorzystania tak zwanych mokrych robót, na czele z murowaniem. W praktyce jedynym elementem, jaki należy wykonać w ten sposób jest wylanie fundamentów. Krótko mówiąc, domy szkieletowe budują się szybciej i sprawniej.

Co wybrać

Decyzja o tym, jaka technologia konstrukcji zostanie zastosowana w przypadku budowy naszego domu powinna być oparta na dokładnej analizie potrzeb i wymagań inwestora. Domy murowane mogą różnić się od siebie w zależności od szczegółowych rodzajów konstrukcji, dlatego nie należy kierować się pewnymi ogólnymi stwierdzeniami na ich temat. Z kolei domy szkieletowe, pomimo krótszego czasu realizacji mogą wymagać specjalnych planów w zakresie izolacji termicznej czy akustycznej wnętrz.

Zobacz usługi pracowni projektowej: architekt Warszawa