Prawo

Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości

Data dodania: 20-03-2017

Zakup nieruchomości czy budowa własnego domu to niezwykle kosztochłonna inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy i wpłaceniem jakiejkolwiek sumy pieniędzy na poczet pośrednika czy dewelopera warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi szczegółami transakcji. Na dobry początek inwestor powinien wiedzieć jak sprawdzić stan prawny nieruchomości – do jakich dokumentów warto zajrzeć i czego można się z nich dowiedzieć?

Księga wieczysta

Jednym z podstawowych źródeł informacji o działce budowlanej, domu czy mieszkaniu, jest księga wieczysta. Jest to rodzaj dokumentu prowadzonego dla każdej nieruchomości, przez właściwy (według lokalizacji) Sąd Rejonowy. Jeśli spotykamy się z ofertą pośrednika można go poprosić o odpis z księgi wieczystej. Jednak warto wiedzieć, że dostęp do księgi wieczystej jest jawny, więc każdy nabywca zainteresowany nabyciem konkretnej nieruchomości może się zapoznać z jej treścią. Co więcej, od 2003 roku administracja państwowa sukcesywnie zajmuje się cyfryzacją posiadanych ksiąg wieczystych. Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości można skorzystać z elektronicznej wyszukiwarki – wystarczy wpisać numer księgi wieczystej, którą chcemy sprawdzić i można uzyskać dostęp do danych w niej zawartych.

Jakie informacje można znaleźć w księdze wieczystej? Dokumentacja podzielona jest na cztery działy:

  • oznaczenie nieruchomości (między innymi położenie czy powierzchnia) i praw związanych z nieruchomością,
  • oznaczenie właściciela lub użytkownika wieczystego,
  • informacje dotyczące ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością (z wyłączeniem hipotek),
  • dane dotyczące hipotek, czyli wszelkich obciążeń nieruchomości i wierzycieli.

Ewidencja gruntów i budynków

Kolejnym przydatnym dokumentem, który pozwoli nabywcy zweryfikować stan prawny nieruchomości jest wypis z rejestru gruntów i budynków. Sprawdzając podane tam informacje można dowiedzieć się dokładnie jaka jest powierzchnia działki budowlanej pod budowę domu, obszar nieruchomości, klasa gruntów oraz kto jest faktycznym właścicielem działki lub nieruchomości. Żeby uzyskać dostęp do wypisu z ewidencji gruntów trzeba znać numer ewidencyjny działki i udać się z nim do właściwego starostwa powiatowego. Niezbędne będzie też uiszczenie opłaty.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Cennym źródłem informacji o nieruchomości lub działce jest też miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. To w tym dokumencie zawarte są wszelkie wytyczne, które określają przeznaczenie działki budowlanej oraz warunki jej zagospodarowania. Jeśli dla interesującego nas terenu nie MPZP nie został wydany trzeba złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Te dokumenty będą miały decydujące znaczenie przy wyborze projektu domu, bowiem nie na każdej działce można zrealizować wszystkie projekty budowlane. To czy na określonym terenie można wybudować chociażby dom piętrowy określa właśnie MPZP.


Zobacz portfolio realizacji Studio AG architekt Warszawa