Aranżacja wnętrz

Jak urządzić dom za małe pieniądze?

Data dodania: 19-12-2016

Budowa domu wiąże się z niemałymi wydatkami. Zaczynając od kosztów projektu architektonicznego, przez zatrudnienie ekipy budowlanej, a na wykończeniu wnętrz kończąc. O ile na początku realizacji inwestycji inwestor nie ma problemu z pokryciem wszystkich wydatków, o tyle im bliżej końca, tym częściej okazuje się, że kosztorys nie do końca pokrywa się z realnymi potrzebami budowy. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na ekonomiczną aranżację wnętrz, czyli jak z pomysłem urządzić dom za małe pieniądze.  

Co na podłogę

Zaczynając od podłogi – jeśli ogranicza nas budżet najlepiej zrezygnować z takich materiałów jak naturalny kamień czy drewno. Podobny efekt można osiągnąć sięgając po ich tańsze odpowiedniki, czyli płytki lub panele podłogowe. Żeby jeszcze bardziej ciąć koszty urządzania domu warto położyć je samodzielnie.

Zobacz także: projektowanie domów

Efektowna ściana

Najprostszym sposobem na wykończenie ścian jest ich pomalowanie – jeśli na etapie budowy ściany zostają odpowiednio zabezpieczone w zasadzie można od razu przystąpić do pracy. Żeby osiągnąć ciekawe efekty wizualne można wykorzystać kilka kolorów lub utworzyć na ścianie proste wzory.

Polecamy ofertę architektów: projektowanie domów Szczecin

DIY, czyli praca własnych rąk

Kolejnym pomysłem na tanie, a jednocześnie estetyczne urządzenie domu jest wykorzystanie różnego rodzaju przedmiotów, które mamy już w posiadaniu. Może to być wiekowa komoda albo ulubiona toaletka – wystarczy włożyć w nie odrobinę pracy, odrestaurować i odnowić zgodnie z własnym upodobaniem. Zyskujemy niepowtarzalny element wyposażenia naprawdę niskim kosztem.

Prace projektowe, przygotowawcze i nadzór inwestorski: pracownia architektoniczna

Co zrobić samemu, a co zlecić fachowcom

Jak wiadomo Polak mądry po szkodzie, a jako naród lubimy uczyć się na własnych błędach, jednak jeżeli zależy nam na widocznych oszczędnościach przy urządzaniu wnętrza warto pożytkować się doświadczeniami innych osób, które mają już za sobą podobne przeżycia. O ile niektóre prace wykończeniowe w domu można spokojnie wykonać we własnym zakresie, o tyle część robót lepiej powierzyć specjalistom.

Oczywiście można się uprzeć i próbować wykończyć dom własnymi rękami, jednak trzeba się liczyć z tym, że brak umiejętności i wiedzy może skutkować po prostu błędami, które będą kosztowne w naprawie.

Szukasz dobrego architekta? Polecamy: projekty budowlane