Porady

Jak wybrać działkę budowlaną?

Data dodania: 19-12-2016

Projektowanie domów na własnej działce to marzenie większości z nas. Niektórzy decydują się na taki krok i rozpoczynają realizację swojego celu. Zanim jednak wybierzemy projekt domu, trzeba wiedzieć, na jakim gruncie będziemy budować. Wybór działki to pierwsza poważna decyzja, od której zależy przyszłość naszej inwestycji. Jak wybrać działkę budowlaną?

Przed podjęciem decyzji należy przede wszystkim obejrzeć działkę osobiście i ocenić jej warunki. Im dalej jest od centrum miasta, tym cena będzie niższa, jednak pamiętajmy, że nie zawsze koszt kupna będzie się pokrywał z kosztem, który musimy ponieść ostatecznie. Należy zwrócić uwagę, czy działka jest uzbrojona, czy posiada wszystkie potrzebne przyłącze. Ponadto ważna jest odległość od głównej drogi. Jeśli nasza działka położona jest na odludziu, musimy liczyć się z koniecznością budowy dodatkowej drogi, co również znacząco wpłynie na nasz budżet.

Dobrze jest też odwiedzić pobliskie domy i zapytać się ich mieszkańców o warunki życia w tej okolicy. Dzięki temu uzyskamy bezcenne, praktyczne informacje o rejonie, a także poznamy ewentualnych sąsiadów. Jeśli istnieje taka możliwość, to warto, by taką wycieczkę odbył z nami architekt. Jako osoba z większym doświadczeniem będzie umiał lepiej ocenić wartość nieruchomości.

Inną ważną czynnością jest sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W ten sposób dowiemy się, jakiego rodzaju zabudowę możemy postawić na naszej działce. Nie wszystkie projekty budowlane będą dozwolone, dlatego warto się zapoznać z zasadami jeszcze przed kupnem gruntu. Należy również zorientować się, jakie obiekty w przyszłości mają powstać w okolicy. Jeśli okaże się, że zaplanowano budowę głośnej autostrady, tartaku czy fabryki, należy swoją decyzję gruntownie przemyśleć. Można także domagać się obniżenia ceny działki.

Poleca się także odwiedziny w wydziale geodezji miejscowego starostwa. Otrzymamy tam informacje o działce, które będzie mogli porównać z tymi w ofercie: powierzchnię gruntu, dokładne położenie, rodzaj gleby oraz poziom wód gruntowych. Jest to nie bez znaczenia, ponieważ przy wysokim poziomie wilgotności należałoby wykonać dodatkowe zabezpieczenia, co oczywiście determinuje kolejne koszty.

Jak wybrać działkę budowlaną? Przede wszystkim niezbyt pochopnie. Należy zbadać jej warunki i możliwości, podliczyć ewentualne dodatkowe koszty. Jeśli pojawi się potrzeba budowy własnej drogi, studni, szamba oraz doprowadzenia elektryczności, powinniśmy skonsultować swoją decyzję z architektem, np. projektowanie domów Szczecin. Może się okazać, że kupno uzbrojonego gruntu bliżej miasta ostatecznie będzie tańsze niż działka bez przyłączy na odludziu.