Projektowanie domów

Projekt architektoniczny

Data dodania: 06-06-2017

Podczas budowy domu możemy się spotkać z różnego rodzaju projektami. Dlatego jeszcze zanim podejmiemy się realizacji architektonicznych koncepcji, warto dowiedzieć się czym jest standardowy projekt architektoniczny. Określamy, jak wygląda typowy projekt architektoniczny, co musi zawierać, oraz jakie procesy mu towarzyszą.

Na samym początku trzeba jasno określić czym jest projekt sam w sobie. Projekt to zestaw rysunków technicznych i dokumentacji, pokazujący ideę wykonania obiektu budowlanego. Podstawowym elementem projektu jest zestaw rysunków architektonicznych, ukazujących kształt oraz wielkość budynku, jego umieszczenie na działce budowlanej, podział pomieszczeń w jego wnętrzu, rodzaj użytych materiałów, a także wiele innych. W późniejszych fazach tworzenia projektu wykonywane są rysunki oraz obliczenia konstrukcyjne, ukazujące rodzaj
i strukturę konstrukcji budynku ze wszystkimi jej elementami, a także szkice instalacyjne, prezentujące rodzaj i rozmieszczenie instalacji wodnych, elektrycznych oraz kanalizacji. Projekt zawiera też opis techniczny, w którym zawarte są idee projektu w formie pisemnej oraz rysunki detali budowlanych. Pamiętajmy o tym, że taki projekt musi zostać stworzony przez doświadczonego specjalistę. Warto również rozważyć podjęcie współpracy z doświadczoną firmą taką jak Studio AG, która zagwarantuje nam poprawność całej dokumentacji.

Nie należy zapominać o tym, że w Polsce uprawnienia do wykonywania architektonicznych projektów budynków posiadają osoby o odpowiednim wykształceniu inżynierskim. Zalicza się do nich inżynierów architektury oraz inżynierów wyspecjalizowanych w dziedzinach konstrukcyjnych, instalacyjnych oraz budowlanych. Ponadto, taka osoba musi należeć również do odpowiedniego samorządu zawodowego, przykładowo do izby architektów. Spełniając te dwa czynniki, osoba uprawniona jest do wykonywania zawodu.

Warto zwrócić szczególną uwagę podczas wybierania specjalistów, z którymi podejmiemy współpracę. Profesjonalne wykonanie dokumentacji budowlanej zagwarantuje nam nie tylko możliwość podjęcia budowy budynku, ale także da nam gwarancję realizacji naszych celów oraz założeń architektonicznych. Prawidłowo stworzony projekt to jeden z najważniejszych elementów każdej dokumentacji, ponieważ gwarantuje nam zezwolenie na podjęcie prac budowlanych. Warto o tym pamiętać podczas wybierania fachowców, a także przedsiębiorstw, którym powierzymy wykonanie określonych zadań.