Prawo

Wymogi prawne budowy ogrodzenia

Data dodania: 29-11-2016

 

Najczęściej działka, na której ma powstać nowy dom, nie jest ogrodzona. Dlatego projektowanie domów powinno się odbywać przy uwzględnieniu także planu budowy płotu. Dzięki temu będziemy mogli do jego wykonania zatrudnić tę samą ekipę, co w pewnym stopniu zminimalizuje koszty i formalności. Lecz zanim przystąpimy do budowy, dobrze jest poznać podstawowe regulacje prawne, które rozwieją ewentualne wątpliwości.

Postawienie standardowego ogrodzenia nie wymaga pozwolenia na budowę. Jeśli planujemy zbudować płot od strony ulicy (lub innego terenu publicznego) oraz przekraczające wysokość 2,2m ogrodzenie od strony działki sąsiada, musimy napisać zgłoszenie. Składa się je w urzędzie miasta lub w starostwie powiatowym. Jeśli po 30 dniach od daty zgłoszenia urząd nie wniesie sprzeciwu, można rozpoczynać budowę. Najczęściej brak zgody na wzniesienie ogrodzenia ma miejsce w przypadku naruszenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo stworzenia zagrożenia (np. ograniczenie widoczności przy skrzyżowaniu albo obecność ostrych elementów w zasięgu ręki). Zgłoszenie powinno zawierać rodzaj i sposób wykonania ogrodzenia, a także datę rozpoczęcia. Można także załączyć rysunki poglądowe.

Natomiast jeśli planujemy budowę potężnego ogrodzenia, powyżej 2,2m (niezależnie od usytuowania), musimy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Według przepisów brama w ogrodzeniu powinna mieć nie mniej niż 2,4m, a furtka 0,9m. Jeśli płot zawiera ostre lub niebezpieczne elementy, muszą znajdować się na wysokości powyżej 1,8m. To są najważniejsze przepisy, których należy przestrzegać. Wygląd ogrodzenia zależy już od gustu właściciela. Może być on pełny lub ażurowy, drewniany bądź metalowy (o ile plan zagospodarowania terenu nie przewiduje inaczej).

Ciekawe są przepisy dotyczące płotów na granicy działek. W świetle prawa sąsiedzi wcale nie muszą dzielić się kosztami jego budowy. Istnieje niepisana zasada prawej strony, która mówi, że inwestor powinien ogrodzić prawą stronę swojej działki (patrząc od frontu). W praktyce nie zawsze to tak działa, szczególnie, jeśli domy obok siebie powstają na przestrzeni lat. Płot powstaje po to, by chronić mienie właściciela posesji. Pokryć jego koszty powinien ten, komu na takiej ochronie zależy. Oczywiście jeśli sąsiedzi mają dobry kontakt, mogą dogadać się co do kosztów i wykonania takiego ogrodzenia. Kiedy już płot powstanie, traktowany jest jako wspólna własność, a więc wszystkie naprawy i remonty według prawa powinny być finansowane po równo z obu stron.

Projektowanie domów wraz z ogrodzeniem to korzystne rozwiązanie. Po pierwsze, można poprosić architekta, by zaplanował je jako spójną całość, po drugie spadną koszty wykonania. Przed budową dobrze jest zapoznać się z wymogami prawnymi na temat ogrodzeń, by wiedzieć, jakie prawa można egzekwować, a do jakich zasad trzeba się po prostu dostosować.