Porady

Jak ułatwić życie inwestorom – zgłoszenie budowy

Data dodania: 30-11-2016

 

W poprzednim wpisie mowa była o aktualizacji prawa budowlanego z dnia 28 czerwca 2015 roku. Nowelizacja ustawy polega na oddaniu pewnych wyborów w ręce inwestorów. Konieczność uzyskania pozwolenia na budowę miała za zadanie uchronienie właścicieli domów przed nieprzewidzianymi przez konsekwencjami, jednak obecnie inwestorów traktuje się poważniej. Mogą dokonać wyboru: budowa z pozwoleniem lub tylko ze zgłoszeniem. Jak w praktyce wygląda skorzystanie z łatwiejszej opcji?

Co zyskujemy przez zgłoszenie budowy?

Zgłoszenie budowy jest niewątpliwie prostszym wyjściem. Z jej rozpoczęciem trzeba czekać tylko 30 dni od momentu złożenia dokumentów – których również jest znacznie mniej. Nie trzeba mieć zapewnionych przyłączy kanalizacyjnych, energetycznych itp., ale wszelkie konsekwencje inwestor ponosi sam. Ponadto nie trzeba dostarczać informacji o połączeniu działki z drogą – o ile nie jest to droga wojewódzka albo krajowa. Jeśli chcemy dokonać znaczących zmian w projekcie, wystarczy uzyskać tzw. pozwolenie zamienne. Po zakończeniu budowy nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na użytkowanie budynku – należy złożyć tylko zawiadomienie o zakończeniu budowy. Kolejnym udogodnieniem jest zniesiony obowiązek zgłoszenia planowanego terminu budowy – a więc możemy ją rozpocząć i zakończyć w dowolnym momencie.

Inne korzyści

Nowelizacja prawa budowlanego dotyczy nie tylko budowy domów jednorodzinnych. Ułatwi również ich przebudowę, rozbudowę i nadbudowę, a także docieplanie. Tego typu operacje wystarczy zgłosić i po 30 dniach (o ile urząd nie wyraził sprzeciwu) można zaczynać roboty. Zgłoszenie dotyczy także budowy altanek i małych wolnostojących budynków, np. domków letniskowych – o ile ich powierzchnia nie przekracza 35m2. Ich liczba nie może być jednak większa niż jeden obiekt na 500m2. Zgody nie wymaga także budowa przydomowych szamb (o pojemności do 10m3) albo oczyszczalni ścieków (o wydajności do 7,5m3 na dobę). Możliwa jest także budowa kortu tenisowego i bieżni rekreacyjnych, basenów i oczek wodnych (o powierzchni do 50 m2). Trzeba jednak mieć na uwadze, by obszar oddziaływania stawianych obiektów w całości mieścił się na działce. W innym wypadku konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

Prawo budowlane w Polsce staje się coraz bardziej przyjazne dla inwestorów. Ostatnia nowelizacja ustawy pokazuje, że da się ograniczyć przepływ zbędnych dokumentów, co jednocześnie pozwala zaoszczędzić dużo czasu. Warto skorzystać z nowych możliwości, jaką daje zgłoszenie budowy. Jeśli projekt wykonał rzetelny architekt (sprawdź: Studio AG), który uwzględnił wszystkie normy budowlane, plan zagospodarowania terenu i obszar oddziaływania obiektu, można śmiało rozpoczynać budowę już miesiąc po wizycie w urzędzie.