Jeśli kiedykolwiek byłeś na rynku nowej podłogi, prawdopodobnie zastanawiasz się: „Czym jest anhydryt?”. Ten artykuł odpowie na Twoje pytania dotyczące tego kamienia naturalnego, dlaczego jest on używany w podłogach i dlaczego jest to świetny wybór dla ogrzewania podłogowego. Po pierwsze, anhydryt jest naturalną substancją, która jest stosowana jako spoiwo w cemencie i piasku.
Anhydryt jest produktem naturalnym
Anhydryt jest drobno zmielonym minerałem siarczanowym występującym w wielu środowiskach naturalnych. Produkt ten często tworzy się w wyniku postępującego stężenia roztworu soli w wodzie. Produkt naturalny występuje najczęściej jako część złóż gipsu, ale może być również wydobywany oddzielnie. Anhydryt jest powszechnie stosowany w materiałach budowlanych, cemencie i płytach termicznych. W niektórych przypadkach anhydryt jest również stosowany w produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych.
Anhydryt jest stosunkowo powszechnym minerałem występującym w różnych miejscach na świecie. Jest to stosunkowo powszechne, ale jest bardzo cenione wśród kolekcjonerów ze względu na jego doskonałą formację kryształów. Jego kryształy wahają się w kolorze od półprzezroczystego do przezroczystego. Minerał został po raz pierwszy nazwany w 1804 roku, przez niemieckiego geologa Abrahama Gottloba Wernera. Anhydryt jest podobny do halitu, ale jest twardszy i wykazuje trójkierunkowy wzór rozszczepienia.
Jest to spoiwo stosowane w piasku i cemencie
Anhydryt jest bezwodną formą siarczanu wapnia i jest podobny do gipsu, który jest formą dwuwodną. Wylewki anhydrytowe nie powinny być jednak stosowane na zewnątrz ani w miejscach wilgotnych, ponieważ nie nadają się do podłóg narażonych na znaczne obciążenia wodą. Należy również pamiętać o instrukcji obsługi budynku, w którym instaluje się jastrych.
Jastrychy anhydrytowe mają wiele zalet. Wylewka anhydrytowa bardzo szybko zastyga i jest łatwa w montażu. Jego właściwości sprawiają, że jest doskonałym wyborem dla zastosowań podłogowych, które wymagają ogrzewania podłogowego. Wylewki cementowe mają jednak niską cenę, ale długi czas schnięcia, co oznacza, że wymagają wzmocnienia i dylatacji. Natomiast wylewki anhydrytowe mogą wytrzymać nawet dziesięć lat.
Idealnie nadają się na ogrzewanie podłogowe
Wylewki anhydrytowe są alternatywą dla cementu lub piasku. Są tanie, samopoziomujące i dające się pompować. Są również trwałe i mają niski współczynnik skurczu. Ogrzewanie podłogowe jest doskonałym zastosowaniem dla anhydrytu, chociaż monterzy i instalatorzy powinni być świadomi potencjalnych problemów. Na przykład systemy ogrzewania podłogowego skrócą ogólną żywotność jastrychów anhydrytowych.
Jastrychy anhydrytowe są również lepiej dostosowane do ogrzewania podłogowego niż jastrychy piaskowe/cementowe. Wynika to z ich wyższej wartości przewodzenia w porównaniu do jastrychów piaskowo-cementowych. Oznacza to, że można je układać na znacznie mniejszej głębokości, co daje bardziej efektywne ogrzewanie podłogowe. W przeciwieństwie do wylewek piaskowo-cementowych, wylewki anhydrytowe reagują na ciepło znacznie szybciej, co skutkuje bardziej równomiernym ogrzewaniem.
To szybki proces instalacji
W porównaniu z innymi opcjami podłogowymi, Anhydryt jest szybki w montażu. Szybki proces instalacji produktu jest możliwy dzięki zastosowaniu Tramex FeedBack DataLogger. Datalogger rejestruje warunki otoczenia podczas procesu instalacji. Dane można nawet odczytać z tabletu lub smartfona za pomocą aplikacji Tramex Meters. Datalogger Tramex FeedBack jest również idealny do monitorowania procesu instalacji, ponieważ daje informacje w czasie rzeczywistym o środowisku otaczającym jastrych.
Jastrychy anhydrytowe to nowy i rosnący trend w brytyjskim przemyśle budowlanym. Choć mają swoich krytyków, wiele instalacji okazało się sukcesem. Ponadto, kluczowe jest zapewnienie przygotowania jastrychu dla długotrwałej integralności. Aby zapewnić szybki i łatwy proces instalacji, konieczne jest zastosowanie kilku wskazówek. Zapewnij odpowiednie przygotowanie powierzchni przed wylaniem jastrychu.
Jest to produkt naturalny
Anhydryt jest naturalnym minerałem, który powstaje w wyniku kruszenia anhydrytu. Ten naturalny produkt wykorzystywany jest w tynkach i posadzkach. Jego właściwości są bardzo uniwersalne, ponieważ można go wykorzystać do wielu różnych celów. Materiał ten jest naturalnym źródłem wapnia i może być używany w miejsce gipsu w wielu zastosowaniach. Dodatkowo anhydryt jest stosowany jako środek osuszający do tynków.
Czy instalujesz podłogę czy ścianę, ważne jest, aby zapewnić odpowiedni czas schnięcia. Wylewki anhydrytowe muszą wyschnąć do 75% wilgotności względnej i 0,5 wody w masie. W idealnych warunkach wysychają o około jeden milimetr dziennie, czyli 40 mm w ciągu 48 godzin. Grubszy jastrych będzie wymagał więcej czasu na wyschnięcie, a słabo wentylowane pomieszczenia mogą opóźnić ten proces.
Podobne tematy