Czym charakteryzuje się idealny dom parterowy?

Decyzja o wyborze projektu na dom jednorodzinny powinna opierać się na kilku najważniejszych kryteriach. Warto wziąć pod uwagę ilość powierzchni użytkowej, funkcjonalny rozkład pomieszczeń, oraz możliwość zastosowania rozwiązań stwarzających wygodę dla wszystkich mieszkańców. Nie bez znaczenia jest też efektowny wygląd bryły budynku, który wyznaczony jest przez idealnie dobrane proporcje. W nowoczesnym budownictwie coraz częściej powstają projekty domów parterowych, dające możliwość odchodzenia od standardowych rozwiązań dalekich od oryginalności.

Jaka działka potrzebna jest na dom parterowy?

Jednym z czynników wpływających na możliwość zaprojektowania idealnego domu parterowego jest wielkość powierzchni i kształt działki dostępnej pod zabudowę. Projekty domów parterowych powstają zazwyczaj na planie kwadratu lub prostokąta. Zatem parcela musi mieć taki wymiar i kształt aby można było zachować przewidziane prawem budowlanym odległości ścian budynku od granicy działki. Większe możliwości odnośnie do rozmiarów działki stwarza usytuowanie jej na terenie podmiejskim lub w obrębie wsi. Zatem projekty domów parterowych w tych okolicach będą łatwiejsze do zrealizowania. Przy wyborze działki warto również zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu. Najlepiej jeśli powierzchnia gruntu jest płaska; to znacznie obniża koszt zabudowy. Jeśli teren jest pochyły, projekty domów muszą być specjalnie dostosowane do takich warunków.

Idealny dom parterowy dla dużej rodziny

Coraz częściej w wolno stojących domach mieszkają rodziny wielopokoleniowe. Wśród domowników są osoby w średnim wieku, małe dzieci i seniorzy. Każda z tych generacji wymaga specyficznych warunków pod względem komfortu i bezpieczeństwa. Dlatego najlepszy dla nich jest dom parterowy, w którym wszystkie pomieszczenia są na jednym poziomie. Ułatwia to bezpośrednią komunikację pomiędzy domownikami oraz opiekę nad dziećmi.

Wygoda dla seniorów

Idealny dom to taki, który nie posiada barier architektonicznych. Największe utrudnienia i zagrożenia stwarzają schody wewnętrzne. Dla osób w podeszłym wieku są często trudne do pokonania, co uniemożliwia im zachowanie niezależności na co dzień. W budynkach o dwóch kondygnacjach na ogół pomieszczenia gospodarcze, kuchnia i jadalnia znajdują się na dole, a sypialnie i sanitariaty na górnym piętrze. Przechodzenie kilka razy dziennie z piętra na parter jest dla seniorów uciążliwe, zwłaszcza gdy mają oni trudności z samodzielnym poruszaniem się, np. korzystają z podpórek kołowych lub wózków inwalidzkich. Dlatego projekty domów Domywstylu, w których mieszkają osoby mogące mieć problemy z mobilnością muszą być odpowiednio dostosowane do ich potrzeb.

Bezpieczeństwo dzieci

Jednopoziomowy dom to gwarancja bezpieczeństwa dla maluchów, które lubią nieustannie przemieszczać się w różne części mieszkania. Przy zajmowaniu się obowiązkami domowymi, trudno mieć je cały czas w zasięgu wzroku. Każde wejście paroletniego dziecka na schody to potencjalne zagrożenie upadkiem. Dom parterowy jest idealny do stworzenia dla maluchów strefy bezpieczeństwa.

Optymalne wykorzystanie przestrzeni

Schody wewnętrzne zajmują powierzchnię, która może być wykorzystana do innych celów. Dom parterowy jest doskonały, ponieważ przestrzeń użytkowa nie jest ograniczona dodatkowymi konstrukcjami. Z chwilą gdy dzieci dorosną na tyle, by mogły zajmować pokoje oddalone od części centralnej, można zrobić adaptację budynku poprzez zagospodarowanie poddasza i wówczas powstaje dodatkowa przestrzeń mieszkalna. Przeznaczenie miejsca na schody nie ma wtedy większego znaczenia.

Zalety domu parterowego

Nie bez powodu projekty domów parterowych cieszą się ogromną popularnością. Takie budynki są cenione przez użytkowników ponieważ:

  • mogą mieć ciekawie zakomponowaną bryłę o harmonijnych proporcjach,
  • dom o podstawie w kształcie litery L wyróżnia się spośród innych swoją oryginalnością,
  • w budynku na planie kwadratu łatwo jest zrobić funkcjonalny układ pomieszczeń,
  • jest możliwość umieszczenia okien w połaci dachu, co zapewnia stały dopływ światła dziennego do wszystkich pomieszczeń,
  • parterowy dom jest doskonałą strefą komunikacji pomiędzy wszystkimi mieszkańcami,
  • budynek pozbawiony schodów jest przyjazny i bezpieczny dla osób w każdym wieku,
  • dom parterowy o podobnej kubaturze co piętrowy, jest wizualnie bardziej przestronny,
  • istnieje perspektywa adaptacji poddasza dla nowo powstających młodych rodzin.

Wszystkie te cechy sprawiają, że przeglądając projekty domów warto skupić się na propozycjach budynku jednopoziomowego. Jest to rozwiązanie bardzo nowoczesne i funkcjonalne. Uwzględnia bieżące potrzeby oraz potencjalne wymogi związane ze zmianą struktury rodziny w przyszłości.

Rozkład pomieszczeń w domu parterowym

Dom parterowy cechuje zwarta bryła, przez co łatwiej jest zaprojektować funkcjonalny układ pomieszczeń. Uwzględnia się przy tym odpowiednie proporcje pomiędzy częścią dzienną i nocną. Najczęściej te proporcje zachowuje się w stosunku 1 : 2. Układ pomieszczeń uzależniony jest od tego, jak usytuowany jest dom względem stron świata. Pomieszczenia sypialne nie wymagają nadmiernej iluminacji, mogą się więc znaleźć od strony północnej lub wschodniej.

Salon jest miejscem, gdzie rodzina spędza sporo czasu podczas dnia, tam też przyjmowani są goście podczas uroczystości okolicznościowych. Odpowiednie naturalne oświetlenie stwarza przyjemny nastrój. Dlatego najlepiej usytuować salon od strony południowej. Idealne są projekty domów parterowych, w których salon jest położony narożnie. Przez większą część dnia światło dzienne eksponuje efektowną aranżację wnętrza. Okna pomieszczeń przeznaczonych na gabinet lub pokój do nauki powinny być także skierowane na południe lub południowy zachód. Umożliwia to komfort pracy umysłowej aż do późnego popołudnia.

Do strefy dziennej należy również kuchnia i jadalnia. Te pomieszczenia muszą znajdować się blisko siebie. Mogą też tworzyć otwartą przestrzeń, co znaczne ułatwi zajmowanie się przyrządzaniem i serwowaniem posiłków. Niektóre projekty domów z góry zakładają, że jadalnia będzie większa, a jej uzupełnieniem stanie się aneks kuchenny. Takie rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne, ponieważ kuchnia jest zazwyczaj miejscem, w którym na co dzień skupia się życie domowników. Połączenie jej z jadalną to układ bardzo praktyczny, rozszerzający możliwości komunikowania się domowników.

Pomiędzy strefą nocną i dzienną znajdują się pomieszczenia sanitarne i gospodarcze takie jak łazienka, czy spiżarnia. Nie wymagają one silnego oświetlenia, więc nie zaszkodzi nawet brak okien. Idealny dom parterowy to taki, w którym znajdzie się również miejsce na garaż, który może przylegać do ściany budynku lub być ustawiony w innej części parceli.

Dom parterowy a styl życia

Współczesna psychologia zakłada, że na samopoczucie człowieka dobrze wpływa odpowiedni zakres przestrzeni życiowej dostępnej na co dzień. Takie możliwości stwarza dom parterowy; przestronny i dobrze nasłoneczniony z każdej strony. Usytuowanie pomieszczeń na jednym poziomie tworzy dobre warunki do komunikowania się pomiędzy domownikami. To niezbędny aspekt ograniczania dystansu między pokoleniami. Nowoczesny styl życia polega na stwarzania sobie komfortu do pracy i wypoczynku. Dlatego projekty domów parterowych są doskonałe, gdy zapewniają takie warunki dla każdego mieszkańca. Komfort psychiczny wynika również z poczucia bezpieczeństwa własnego i swoich bliskich. Z tego powodu dom parterowy jest idealny, gdyż można w nim zminimalizować zagrożenia mogące stać się przykrym doświadczeniem dla małych dzieci lub seniorów.

Dlaczego dom parterowy jest lepszy od piętrowego?

Dobrze przemyślane projekty domów parterowych mają w założeniu prostą konstrukcję, co wiąże się z krótszym okresem poświęconym na budowę. To ogranicza czas oczekiwania na wymarzone mieszkanie. Architekci tworzący projekty domów mają wiele znakomitych pomysłów na rozwiązania niestereotypowe. Dzięki temu budynek może być oryginalny w formie; niepodobny do innych w najbliższej okolicy. Dom piętrowy jest możliwy do realizacji na mniejszej działce, co jest jego głównym atutem. Jednak taka konstrukcja ma też swoje minusy – trudno tam zaplanować otwarte przestrzenie, sprzyjające komfortowi psychicznemu.

Dom parterowy jest idealny pod względem funkcjonalności dla osób w każdym wieku. Seniorom daje możliwość samodzielności w korzystaniu z wszystkich pomieszczeń, poprzez brak barier architektonicznych. Rodzice małych dzieci są spokojni o ich bezpieczeństwo ze względu na to, że nie ma schodów zagrażających nieszczęśliwym wypadkiem.

Dom piętrowy jest nieco dogodniejszy pod względem możliwości ogrzewania. Ale na dużej powierzchni dachu domu parterowego można zainstalować panele fotowoltaiczne, wydajne pod względem pozyskiwania energii dla urządzeń grzewczych. Również na dachu da się umieścić dodatkowe okna, aby w jak najmniejszym stopniu wykorzystywać źródła światła sztucznego.

W katalogach firm architektonicznych dostępne są różne projekty domów. Dla osób, które są posiadaczami dużej i foremnej działki, budowa domu parterowego będzie idealnym wyborem.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *