Budowa domu pasywnego – jak się przygotować?

dom pasywny

Rośnie zainteresowanie domami energooszczędnymi i pasywnymi, co wynika głównie z tego, że inwestorom zależy na budynku tanim w utrzymaniu, ekologicznym, łatwym do umeblowania. Dawniej budowa domu pasywnego wiązała się ze sporymi kosztami, ale obecnie można liczyć na coraz przystępniejsze ceny. Warto też mieć na uwadze możliwość uzyskania dotacji od państwa, co przekłada się na jeszcze szybszy zwrot z inwestycji. Jedną z podstaw jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i zoptymalizowanie ich użycia. Można wobec tego uniezależnić się od gazu i węgla. Domy pasywne mają wiele zalet, dlatego warto zainteresować się tym tematem.

Czym charakteryzuje się dom pasywny?

Nie każdy wie, czym są domy pasywne, więc warto poznać ich podstawowe cechy. Budynki tego typu pozwalają na zatrzymanie ciepła z zewnątrz, może ono zostać pozyskane z energii słonecznej lub gruntu. Wyróżniają się świetnymi parametrami izolacyjnymi. Jest to rozwiązanie ekologiczne i energooszczędne. Istotne będzie to, aby jak najlepiej wykorzystać naturalne światło, promienie słoneczne to również źródło energii, czyli ciepła. Duże przeszklenia sprawiają, że pomieszczenie jest doświetlone. Panoramiczne okna zajmują całą ścianę. Charakterystyczne dla domu pasywnego jest także to, że ma on kompaktową bryłę. Układ pomieszczeń zostanie starannie zaprojektowany, strefa dzienna znajdzie się od strony południowej. Z kolei pomieszczenia gospodarcze, sypialnia i łazienka są od strony wschodniej i północnej, czyli bardziej zacienionej. Można liczyć także na dobrą wentylację, szczelność okien i dachu.

Z jakich etapów składa się budowa domu pasywnego?

W pierwszej kolejności należy wykonać płytę fundamentową z systemem grzewczym o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła. Po posadowieniu następuje betonowanie, czyli zalanie płyty betonem. Zanim przejdzie się do następnego etapu konieczne jest odczekanie, aż surowiec w pełni odparuje. Potem następuje postawienie ścian. Na plac budowy przyjeżdżają gotowe już elementy, które powstają w fabryce. Do ich postawienia niezbędne staje się użycie dźwigu. Wystarczy zaledwie miesiąc do tego, aby doprowadzić budynek do stanu surowego. Potem jest czas na uszczelnienie budynku. Następnie przechodzi się do zamontowania okien, ogrodu zimowego, paneli fotowoltaicznych.

Po jakie rozwiązania sięga się w przypadku domu pasywnego?

Dom pasywny można postawić w niemalże dowolnym miejscu, jedyną przeszkodą będzie niekorzystny klimat, co wymaga sięgnięcia po dodatkowe instalacje grzewcze. Najczęściej wybór pada na piec akumulacyjny. Do wyboru są projekty domów pasywnych zarówno piętrowe, jak i parterowe, można też zdecydować się na opcję z poddaszem użytkowym. Istotne jest dobranie odpowiedniej technologii budowlanej. Wnosi się ściany co najmniej dwuwarstwowe lub nawet trójwarstwowe. Do budowy sięga się głównie po drewno, keramzytobeton, silikaty, beton komórkowy, ceramikę, prefabrykaty. Istotne jest także to, aby zadbać o jak najmniejszą wartość współczynnika przenikania ciepła.

Jakie usługi świadczy inżynier odbierający nieruchomości?

Jeśli ktoś decyduje się na Trójmiasto odbiory mieszkań, to powinien skorzystać z usług doświadczonego profesjonalisty. Najczęściej wybór pada na odbiór z termowizją, dzięki czemu fachowiec nie poprzestanie na przyjrzeniu się wylewce, oknom, tynkom, balkonowi, metrażowi, instalacjom, przynależnościom. Istotne jest także, czy na elewacji nie ma pęknięć i zacieków, dach nie przecieka, schody są równe i zgodne z normami. Odbiór domu może obejmować także zagospodarowanie otoczenia typu ogrodzenia, podjazd.

Instruktorzy przeprowadzający odbiory mieszkań Gdańsk i okolice mają bardzo rozbudowana ofertę. Im dokładniej zostanie sprawdzona nieruchomość, tym lepiej. Nie należy na tym nadmiernie oszczędzać. Można skorzystać z usług inspekcji mieszkania, sprawdzenia firmy remontowej, przeprowadzenia badania termowizyjnego. Nieruchomość zostanie sprawdzona także pod kątem zawilgocenia, sprawności instalacji ogrzewania, wydajności wentylacji, nieszczelności okien, niedociągnięć i rażących błędów.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *