Budowa dachu dwuspadowego krok po kroku

Jeśli nigdy wcześniej nie budowałeś dachu dwuspadowego, pierwszą rzeczą, której musisz się nauczyć, jest odpowiedni spadek. Następnie trzeba będzie zamontować gąsiory i fronton. Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci zbudować idealny dach dwuspadowy. Mamy nadzieję, że również Tobie się przydadzą. Oto kilka prostych kroków, które pozwolą Ci zacząć:

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest owocem naszego partnerstwa z budowlany-portal.pl

Spadek dla dachu dwuspadowego

Budując dach dwuspadowy, musisz znać odpowiedni spadek. Choć terminologia jest nieco myląca, różnica między nachyleniem a spadkiem jest w rzeczywistości niewielka. Nachylenie, które jest procentem wysokości kalenicy do szerokości budynku, jest najbardziej powszechne dla dachów mieszkalnych. Im bardziej strome nachylenie, tym większa wysokość dachu jest wymagana. Nachylenie dla dachu dwuspadowego wynosi zazwyczaj od jednej szóstej do połowy spadku. Jednak im wyższa frakcja, tym lepsza wizualna atrakcyjność dachu.

Pitch dla dachu dwuspadowego to połowa rozpiętości, która jest poziomym pomiarem dla dachu skośnego. Dla idealnego dachu dwuspadowego bieg wynosi jedną trzecią rozpiętości. Nachylenie dla dachu dwuspadowego jest często określane jako „nachylenie”, ale termin ten niekoniecznie jest tym samym. Termin „nachylenie” jest bardziej opisowy i przydatny do opisania kąta dachu.

Najniższe nachylenie dla dachu dwuspadowego to 1/4. W przypadku dachów zabudowanych, taki procent jest możliwy tylko przy zastosowaniu specjalnego syntetycznego pokrycia dachowego. W rzeczywistości najlepiej nie mieć dachu o niskim nachyleniu, jeśli zadaszony ganek znajduje się w pobliżu drzewa. Ponadto, dachy o niskim nachyleniu nie są zalecane dla zadaszonych ganków, zwłaszcza jeśli ganek znajduje się w regionie, w którym występują silne opady. Wreszcie, wysoki szczyt domu jest powszechnie spotykany w domach dwupoziomowych lub dwupiętrowych. Dzieje się tak dlatego, że powierzchnie ścian zewnętrznych są narażone na trudne warunki atmosferyczne.

Montaż gąsiorów

Montaż gąsiorów na dachu dwuspadowym wymaga nieco wprawy, ale czy nie różni się tak bardzo od montażu innych rodzajów dachówek? Przede wszystkim należy pamiętać, aby rozstaw gąsiorów był zbliżony do krawędzi szczytowych i biodrowych. W przeciwnym razie możliwe jest powstanie nierównej kalenicy. Na szczęście istnieją proste techniki montażu gąsiorów, które sprawiają, że zadanie to jest szybkie i łatwe.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać podczas montażu gąsiorów, jest umieszczenie ich jak najbardziej równomiernie. Należy zacząć od drugiej dachówki kalenicowej na jednym końcu kalenicy i pracować w kierunku jej środka. Gąsiory układamy na cienkiej warstwie zaprawy i mocno dociskamy. Zaprawę można również wygładzić kielnią wzdłuż dolnej krawędzi gąsiorów. Po ułożeniu pierwszej dachówki kalenicowej należy umieścić nad nią następną itd. Kluczowa dachówka w środku powinna być osadzona za pomocą zaprawy.

Grzbiet dachu dwuspadowego jest zwykle zwieńczony gąsiorami, które uszczelniają szczyt dachu. Przy układaniu gąsiorów należy pamiętać, aby dachówki o płaskiej powierzchni i łupki zachodziły na siebie na 75 mm. Gąsiory układaj na sztywnym podłożu z zaprawy 1:3 cementu do ostrego piasku. Jeśli gąsiory mają głębokie profile, można podbudować łoże tych dachówek, dodając do zaprawy niewielkie płaty płaskiej dachówki.

Montaż frontonów

Są dwie podstawowe metody montażu frontonów na konstrukcji dachu dwuspadowego. W pierwszej kolejności wykonuje się płaszcz z paneli plastikowych. Po osłonięciu paneli plastikowych, pionowa skrzynia jest obita drewnianym lub aluminiowym frontonem. Po zamontowaniu paneli drewniany fronton mocuje się do panelu poziomego za pomocą wkrętów. W drugiej metodzie elementy narożne i profile H mocowane są w odstępach co 40 cm.

W przypadku montażu frontonu na dachu dwuspadowym ważne jest, aby przed montażem frontonu wzmocnić szczyt. Aby wzmocnić szczyt, należy zastosować ścianę poprzeczną na poddaszu. Ten krok jest szczególnie ważny w przypadku dachów dwuspadowych z dużymi frontonami. Upewnij się, że bloczki są zainstalowane na właściwej połaci. Pomoże to w ochronie frontonu.

Następnie zainstaluj pierwszy pręt w prowadnicach. Zazwyczaj używa się drewna, ponieważ jest ono tańsze i szybsze w montażu. Upewnij się, że wszystkie belki są zamocowane na tej samej płaszczyźnie. Jeśli używasz poziomu budowlanego, użyj go, aby upewnić się, że belki są równe. Pamiętaj również o równomiernym zamontowaniu szczegółów łat, aby uzyskać dobre wykończenie. Na koniec przytnij końcowe części płyt warstwowych zgodnie z nachyleniem dachu. Proces cięcia wymaga użycia narzędzia pomiarowego.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *