Zawór kulowy do pralki – który wybrać?

Wybierając nowy zawór kulowy do pralki, należy wiedzieć, że dostępnych jest kilka opcji. Możesz wybrać taki, który jest dwuczęściowy, trzyczęściowy lub jednoczęściowy. W tym artykule poznamy różnice między tymi zaworami i pomożemy Ci podjąć właściwą decyzję. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego dla Twojej pralki. Przeczytaj również nasz artykuł o zaworze jednoczęściowym.

Niniejszy artykuł jest wynikiem naszej kooperacji z przemyslowebudownictwo.pl

Dwuczęściowy

Pomimo swojej nazwy, dwuczęściowy zawór kulowy Twojej pralki ma wiele części. Aby go wymienić, musisz najpierw zrozumieć, co robi każda część. Aby zdjąć zawór, musisz najpierw odkręcić śruby korpusu i kołnierza. Następnie należy podnieść zawór. Jeśli zawór jest przymocowany do adaptera, musisz go odkręcić. Aby go ponownie zamontować, należy umieścić części z powrotem w odpowiedniej kolejności.

Dwuczęściowy zawór kulowy składa się z obudowy ze stali nierdzewnej, gniazda zaworu i kuli z otworem. Części te umożliwiają przepływ wody lub gazu w dowolnym kierunku. Możesz otworzyć i zamknąć zawór w różnych stopniach, aby kontrolować przepływ cieczy lub gazu. Zawory te występują w dwóch różnych konstrukcjach: zawór kulowy pływający i zawór kulowy trunnion. Ten ostatni jest zazwyczaj droższy.

Istnieje kilka różnych typów zaworów kulowych, w tym jednoczęściowy i dwuczęściowy. Ten pierwszy ma solidny odlewany korpus i jest trudny do naprawy. Natomiast ten drugi ma dwie części: korpus główny i przyłącze końcowe. Ten drugi typ posiada dwa złącza, które mocuje się do rury. Niezależnie od typu zaworu, ważne jest, aby wiedzieć, do czego służy i jak go naprawić.

Trójdzielny

Trójdzielny zawór kulowy jest powszechną częścią zamienną urządzenia. Ten typ zaworu jest zazwyczaj obsługiwany ręcznie, ale może być obracany elektrycznie i przez siłownik silnikowy. Są one zaprojektowane tak, aby pasowały do dwóch różnych rozmiarów rur, z których jedna ma 1,5 cala. Niektóre zawory mają również automatyczne odcięcie. Zawór kulowy może być sterowany zdalnie, a także może być obsługiwany przez sterownik. Oto jak wybrać trzyczęściowy zawór kulowy do pralki:

Trzyelementowy zawór kulowy składa się z trzech części, które trzymają się razem za pomocą czterech śrub. Zawory te pozwalają na łatwe czyszczenie bez konieczności demontażu całego zaworu. Ten typ zaworu jest najlepszym wyborem dla aplikacji, w których czyszczenie jest regularnym zjawiskiem. Można również zainstalować jeden z tych zaworów w pralce bez konieczności demontażu całego zaworu. Informacje na tej stronie nie są specyficzne dla jednego zaworu lub producenta i mogą się nieznacznie różnić od oryginalnego modelu Twojej maszyny.

Trzyelementowy zawór kulowy Triad Series firmy Flow-Tek posiada nadmiarowe uszczelnienia korpusu i trzpienia. Są one dostępne w konfiguracjach z pełnym portem i portem standardowym i są przeznaczone do zastosowań procesowych. Zawory te są również zaprojektowane z antystatycznymi urządzeniami uziemiającymi w celu wyeliminowania iskier. Można łatwo wymienić wadliwe uszczelnienie zaworu. Zawory te mogą trwać przez długi czas, jeśli są prawidłowo konserwowane. Trzyczęściowy zawór kulowy jest również doskonałym wyborem dla pralek o wysokich wymaganiach ciśnieniowych.

Jednoczęściowy

Jednoczęściowy zawór kulowy do pralki to prosty, ale skuteczny sposób na regulację ilości wody trafiającej do pralki. Do jego trzpienia przymocowana jest kulka, która utrzymywana jest w miejscu przez dwa elastomerowe gniazda. Kiedy powstaje ciśnienie w górę rzeki, kula jest popychana w stosunku do gniazda w dół rzeki, co tworzy szczelne uszczelnienie. Zawory te mogą być również dwukierunkowe.

Aby znaleźć odpowiedni jednoczęściowy zawór kulowy dla swojej maszyny, należy dokładnie sprawdzić jego wydajność i instrukcję instalacji. Wiele zaworów jest podobnych, ale RB jest lepszym wyborem. Jego projekt i konstrukcja są znacznie bardziej niezawodne. RB może wytrzymać ciśnienie do 650 PSI. Może obsługiwać taką samą ilość ciśnienia jak konwencjonalny zawór FB. Oznacza to, że możesz wymienić stary zawór FB na RB, jeśli chcesz.

Dwuczęściowe zawory kulowe mają dwie części, jeden kawałek ciała i jedno połączenie końcowe. Pierwszy kawałek zaworu to korpus, podczas gdy drugi kawałek to wykończenie. Te dwa kawałki są połączone ze sobą za pomocą kołnierza. Zawory te są stosunkowo tanie, ale nie są zbyt wytrzymałe, co ogranicza możliwości ich naprawy. Ponadto jednoczęściowy zawór kulowy jest trudny do wymiany po jego zainstalowaniu, dlatego ważne jest, aby mieć zapas.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *