Przed przystąpieniem do malowania zewnętrznej części domu, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Konieczne jest zastosowanie podkładu, który zapobiegnie powstawaniu pęcherzyków i pęknięć farby. Następnie wybierz farbę i pędzel najlepiej odpowiadające Twoim potrzebom i przygotuj elewację przed rozpryskami farby. Na koniec należy nałożyć ostateczną warstwę farby za pomocą wałka. Zazwyczaj odbywa się to w trzech etapach. Wałek malarski należy wałkować po powierzchni zarówno wzdłuż, jak i w poprzek. Wałkowanie „mokre na mokre” da najlepsze krycie i pokrycie.
Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z wsparciebudowy.pl
Podkład stabilizujący
Przed pomalowaniem elewacji warto zastosować podkład stabilizujący. Jest to ważny etap przed malowaniem, który poprawi przyczepność farby i zabezpieczy powierzchnię. Nakłada się go za pomocą dobrego pędzla i powinien być nakładany z góry na dół. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy nakładać roztwór stabilizujący podczas suchej pogody. Po wyschnięciu należy go pozostawić na rok lub dłużej.
Podczas malowania ścian murowanych większość osób stosuje podkład na bazie wody. Jednak niektóre powierzchnie mogą wymagać dodatkowego leczenia, zanim farba będzie przylegać prawidłowo. Mur ceglany i zwietrzały cement są przykładami takich powierzchni. Bez stabilizującego podkładu, farba może się odklejać lub łuszczyć. Na szczęście istnieją rozwiązania, aby rozwiązać ten problem. Możliwe jest szczotkowanie starej farby przed malowaniem elewacji, aby stworzyć gładką powierzchnię.
Po wyschnięciu podkładu można rozpocząć malowanie elewacji. Należy pamiętać, że ważne jest dokładne oczyszczenie wszystkich powierzchni przed nałożeniem farby. Jeśli malujesz elewację budynku, być może będziesz musiał zastosować podkład stabilizujący. Produkt ten pomoże farbie lepiej przylegać do kamieniarki i zapewni Ci lepsze wykończenie. Możliwe jest malowanie nad podkładem stabilizującym, jeśli powierzchnia jest bardzo luźna.
Możesz przetestować farbę, drapiąc powierzchnię kawałkiem taśmy klejącej lub krepiny malarskiej. Ważne jest również, aby sprawdzić na ścianach zdolność farby do przenoszenia kolorów. Następnie należy użyć farby do pokrycia ścian zewnętrznych w układzie krzyżowym od lewej do prawej. Ważne jest, aby robić to w cieniu, ponieważ ułatwi to malowanie tych miejsc.
Wybór odpowiedniej farby
Malując elewację domu, trzeba wziąć pod uwagę tonację kolorystyczną domu i jego ogólny wygląd. Chociaż można wybrać nowoczesną farbę, która wytrzyma warunki atmosferyczne, należy najpierw sprawdzić, jak wygląda elewacja i czy wymaga przemalowania. Nowa warstwa farby może zmienić cały wygląd domu, dlatego przed rozpoczęciem malowania należy rozważyć stan elewacji.
Możesz zacząć od oceny temperatury budynku, który malujesz. Farby na zimną pogodę, takie jak niebieski i turkusowy, kojarzą się z chłodem, natomiast kolory na ciepłą pogodę, takie jak czerwono-pomarańczowa do ziemisto-brązowej stali corten, są zwykle kojarzone z ciepłem. Ale uwaga: farby wykonane z cementu włóknistego lub szarego aluminium mogą wyglądać zimno, gdy są wystawione na działanie zimnej pogody. W takich przypadkach ważne jest, aby pomyśleć o temperaturze i innych warunkach środowiskowych, aby zdecydować się na najlepszą farbę dla fasady.
Wybór odpowiedniej farby dla fasady jest istotną częścią dekoracji domu. Wybór odpowiedniej farby do elewacji jest równie ważny, jak wybranie odpowiedniego odcienia farby do wnętrz. Wybierz kolor, który sprawia, że czujesz się komfortowo w swoim otoczeniu i pasuje do stylu Twojego domu. Pamiętaj, że intensywność koloru jest ważna, ale musisz wziąć pod uwagę warunki oświetleniowe, aby uzyskać właściwy efekt. Rozważ otoczenie domu przy wyborze kolorów farb. Dom w zacienionej lokalizacji może skorzystać z jasnego koloru farby zewnętrznej, podczas gdy dom w słońcu straci swój kontrast.
Używanie symulatora farby pozwoli Ci zobaczyć kolory różnych części budynku i może pomóc w wyborze najlepszego koloru dla Twojego domu. Korzystanie z planera 3D lub symulatora kolorów pomoże Ci również zobaczyć, jak różne kombinacje kolorów wyglądają na elewacji budynku. Wiele gmin ma ścisłe przepisy dotyczące kolorów elewacji. Upewnij się, że sprawdzisz to w odpowiednim urzędzie przed rozpoczęciem prac. Jeśli masz ograniczenia budżetowe, możesz kupić farbę w jaśniejszym odcieniu.
Wybór odpowiedniego pędzla
Jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze pędzla. Do tych czynników należą: materiał włosia, rozmiar i kształt. Dodatkowo ważne jest, aby wziąć pod uwagę rodzaj farby i powierzchnię. Unikaj używania tego samego pędzla do malowania różnych powierzchni. Ostatecznie, jakość pędzla będzie określać, jak dobrze zakończyć projekt malarski. Dlatego należy zainwestować w wysokiej jakości pędzle.
Wybierając pędzel do malowania elewacji, pamiętaj, aby wybrać taki, który ma rozdwojone końcówki. Dzięki temu farba będzie mogła normalnie spływać. Zwróć uwagę, czy włókna nie łamią się przy nacisku, a szerokość pędzla jest co najmniej dwa razy większa niż jego długość. Pędzle zakupione w sklepach należy przed malowaniem dokładnie wyczyścić wodą z mydłem. Pozwoli to usunąć wszelkie tłuszcze i zabrudzenia. Na koniec należy upewnić się, że pędzel całkowicie wyschnie przed malowaniem.
Jeśli chodzi o wybór pędzla, to do malowania budynków farbami olejnymi najlepsze są pędzle z naturalnego włosia. Mają bardziej miękkie odczucie i są dobre dla bejc i lakierów. Mogą one jednak powodować niepożądane grzbiety szczotek i nie są zalecane do malowania skomplikowanych form i wykończeń. Aby rozwiązać ten problem, można kupić kilka pędzli o różnych rozmiarach i rodzajach włosia.
Wybór odpowiedniego pędzla do malowania elewacji wymaga gruntownej wiedzy na temat stosowania różnych pędzli do różnych powierzchni. Potrzebne są dwa rodzaje pędzli malarskich: pędzel zewnętrzny z szerokim włosiem oraz pędzel skośny z długą rączką. Pędzel zewnętrzny powinien być tak szeroki jak panele, które malujesz. Pędzel zewnętrzny o szerokości 100 mm pokryje całą szerokość panelu. Pomocne jest również posiadanie uchwytu na wiadro na drabinie, aby można było powiesić puszkę z farbą podczas pracy nad elewacją.
Ochrona elewacji przed rozpryskami farby
Podczas malowania elewacji ważne jest zachowanie środków ostrożności przed rozpryskami farby i ochrona elewacji przed uszkodzeniem. Po pierwsze, należy zdjąć folię ochronną z okien, rur spustowych i wszelkich lamp zewnętrznych przymocowanych do elewacji. Po drugie, musisz zakryć wszelkie krzewy i rośliny rosnące wzdłuż granic. Po trzecie, upewnij się, że podczas malowania domu odsuniesz pojazdy od niego, aby zapobiec rozpryskom farby. Na koniec ważne jest, aby kupić wałki i pędzle, które zabezpieczą elewację przed odpryskami farby.
Jeśli malujesz elewację wykonaną z metalu, powinieneś poszukać produktu, który zapewni ochronę przed odpryskami farby i mchem. Salta S to idealny wybór do takich zastosowań, ponieważ charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością pary wodnej i nie jest podatna na przebarwienia. Co więcej, jej niska absorpcja wody sprawia, że można ją stosować na budynkach z metalową elewacją. Posiada również doskonałe parametry eksploatacyjne i krycie.
Oprócz systemu farb fasadowych Resilox można rozważyć zastosowanie innych powłok ochronnych. Resilox to dwuwarstwowy system farb fasadowych, który zapewnia wysokiej jakości ochronę przed odpryskami farby. Farba bazowa jest wodorozcieńczalna, natomiast warstwa wierzchnia wykonana jest ze środka biobójczego. Stosując Resilox, można mieć pewność, że elewacja jest całkowicie zabezpieczona przed odpryskami farby i innymi uszkodzeniami.
Inny rodzaj powłoki ochronnej oparty jest na technologii Evocryl 200. Evocryl 200 wykorzystuje innowacyjną mieszankę surowców do stworzenia elewacji odpornej na zabrudzenia. Evocryl 200 wykorzystuje specjalny proces rozkładu substancji organicznych i zapobiega zabrudzeniom na elewacji. Można go nakładać za pomocą pędzla lub natryskiwać. Dodatkowo można zastosować premię energetyczną wydawaną przez firmę Total oraz ulgę podatkową z tytułu przejścia na energię. Te dwie ostatnie można nawet wykorzystać do finansowania domu.
Używanie metody siatkowej
Pierwszym krokiem w stosowaniu metody siatkowej do malowania elewacji jest określenie skali i proporcji obrazu. Można to zrobić za pomocą linijki i papierowej kopii obrazu referencyjnego. Po określeniu skali i proporcji, należy użyć ołówka do narysowania linii siatki na obrazie. Metoda ta wymaga jasnych linii, które można łatwo wymazać. Mechaniczny ołówek jest najbardziej zalecanym typem ołówka do rysowania linii siatki na papierze, ponieważ produkuje cienkie i precyzyjne linie, i może być wymazany z łatwością.
Po określeniu skali i proporcji, narysuj siatkę na powierzchni obrazu. Upewnij się, że masz stosunek 1:1 między każdą siatką. Jeśli używasz zdjęcia, użyj pióra z cienką końcówką lub ołówka, aby naszkicować siatkę. Kwadraty powinny mieć rozmiar około 1″, a siatka powinna mieć rozmiar co najmniej 24×24″ lub większy. Po narysowaniu siatki, zacznij malować elewację!
Po zakończeniu malowania, zabierz obraz na zewnątrz i obserwuj postępy. Powinieneś być w stanie dostrzec wyraźną progresję kolorów w miarę pracy. Jeśli nie widzisz różnic pomiędzy poszczególnymi sekcjami fasady, prawdopodobnie zniszczyłeś całą strukturę. Jeśli jesteś w stanie zobaczyć linie fasady, łatwiej będzie pomalować całą elewację. Dobrym pomysłem jest robienie zdjęć, które pomogą Ci określić, jak wyjdzie malowanie.
Podobne tematy