Panel elewacyjny – jego koszt na m2

W tym artykule przyjrzymy się niektórym z najbardziej popularnych typów paneli elewacyjnych, ich kosztom w cyklu życia oraz temu, jak mogą one wpłynąć na ogólny koszt budynku. Przyjrzymy się również włóknu szklanemu, jednowarstwowemu panelowi, który jest niezwykle lekki. Zbadamy również fasady LWRVRS, które składają się z materiałów niezwykle odpornych na degradację środowiskową, dzięki czemu bardzo długo opierają się działaniu żywiołów.

Włókno szklane to lekki panel jednowarstwowy

W przeciwieństwie do tradycyjnego kamienia czy cegły, panele z włókna szklanego mogą być wykonane z dwóch lub trzech warstw. Dzięki temu są bardziej trwałe i mocniejsze niż tradycyjne materiały budowlane. Są też mniej podatne na ogień i inne zagrożenia. Taśmy samoprzylepne z włókna szklanego są często używane do wzmacniania połączeń oraz do tworzenia szybkich, łatwych rozwiązań w zakresie suchej zabudowy i napraw. Okładziny ścienne z włókna szklanego mogą być również stosowane do wykończenia, dekoracji i renowacji ścian wewnętrznych i sufitów.

Jako bardzo trwały, lekki materiał, włókno szklane jest idealnym materiałem dla wielu branż. Jego odporność na korozję, niska waga i łatwość przetwarzania sprawiają, że jest to popularny wybór dla zastosowań budowlanych. Jest również odporny na wilgoć i stabilny wymiarowo, co oznacza, że nie zmienia kształtu ani koloru pod wpływem wody. W rezultacie jest to idealny materiał do wielu zastosowań budowlanych, od paneli elewacyjnych po ramy okienne i drzwi.

Z powodu niskiego współczynnika rozszerzalności cieplnej i przewodności włókno szklane jest odpowiednim materiałem na fasady. Może być również mieszany z cementem lub betonem, co pozwala na jego łatwy montaż. Na fasady dostępne są również panele z czystego włókna szklanego. Coraz bardziej popularne jako ekologiczny materiał budowlany, okna z włókna szklanego wyznaczają nowe standardy w zakresie efektywności energetycznej. Dostępne w różnych typach, okna z włókna szklanego są szeroko stosowane w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Są one dostępne w podwójnym zawieszeniu, skrzydle, markizie i poziomych sekcjach okiennych.

Panele w projekcie Leiden zostały zaprojektowane przez CRC 532 z Aachen w Niemczech. Składają się one z lekkich paneli kompozytowych i aluminiowych paneli o strukturze plastra miodu połączonych klejem poliuretanowym. Materiały te mają doskonałe właściwości mechaniczne i mogą zmniejszyć wagę i koszt. Panele te idealnie nadają się do budynków wysokich, a także na ścianki działowe. Są trwałe i mogą być również myte kwasem.

Fasady z paneli z odkrytymi łącznikami

Wybór odpowiedniego materiału na fasady z paneli z odkrytymi łącznikami LWRVRS wymaga dokładnego rozważenia. Grubość panelu ma znaczący wpływ finansowy i może wpływać na efektywność systemu. Aby wybrać właściwy panel, należy skonsultować się z ekspertem w tej dziedzinie. Konsultant techniczny może doradzić, jak zaprojektować rozwiązanie elewacyjne pod kątem trwałości i wydajności. Inicjatywa fasady budynków przyszłości jest długoterminową inicjatywą branżową mającą na celu ujednolicenie projektowania i budowy. Aby w pełni wykorzystać tę technologię, należy skonsultować się z firmą posiadającą bogate doświadczenie w zakresie produktów LWRVRS.

Fasady z panelami z odkrytymi łącznikami LWRVRS mogą być instalowane po niższych kosztach niż te wykorzystujące panele z ukrytymi łącznikami. Ukryte łączniki to zazwyczaj montowane z tyłu klipsy z haczykami, które są przymocowane do elewacji panelu. W przeciwieństwie do tego, fasady z panelami LWRVRS z ukrytymi łącznikami są mocowane do ciągłych pionowych metalowych konstrukcji nośnych lub wsporników środkowych. W związku z tym ich koszt na m2 jest zazwyczaj niższy niż dwóch ostatnich typów. W przeciwieństwie do fasad z ukrytymi elementami złącznymi, są one łatwiejsze do wymiany w razie potrzeby.

Grubość materiałów elewacyjnych LWRVRS znacznie przekracza oczekiwania wobec systemów fasadowych. Oprócz wymaganej grubości, minimalna grubość materiału elewacyjnego LWRVRS będzie zależała od procesu jego produkcji. Na przykład materiały elewacyjne GFRC są odlewane w płytkich formach o minimalnej grubości 13 mm. Tymczasem materiały elewacyjne PSS są zwykle produkowane z minimalną grubością 6 mm, co nadal zapewnia wystarczającą wytrzymałość dla większości ekspozycji klimatycznych.

Cena za m2 elewacji z płyt z odkrytymi łącznikami LWRVRS zmienia się w zależności od wysokości żebra, rozstawu, szerokości panelu i nachylenia. Grubsze panele pozwalają na większe odległości między podporami, ale nie przekładają się na znaczne oszczędności na placu budowy. Większość systemów fasadowych z płytami LWRVRS z odkrytymi łącznikami jest zaprojektowana dla znormalizowanych długości i odległości elementów podkonstrukcji.

Materiały LWRVRS są odporne na degradację środowiskową tak długo, jak to możliwe

Fasady LWRVRS mogą być wyposażone w mechaniczne łączniki, które mocują panel do ramy lub ściany za pomocą zatrzasku z tyłu. Jeśli zastosowanie łączników jest ukryte, może być konieczne zwiększenie grubości panelu. Panele z rozszerzającymi się stylizowanymi nitami/wkrętami mogą być tak cienkie jak 8 mm. Większość elementów to stal i aluminium. Fasady te są zaprojektowane tak, aby długo opierały się degradacji środowiskowej.

Materiały elewacyjne LWRVRS zazwyczaj są odporne na degradację środowiskową, co oznacza, że nie ulegną szybkiej degradacji na składowiskach odpadów. Ponadto, fasady LWRVRS powinny być jak najcieńsze, aby zmniejszyć energię ucieleśnioną i ograniczyć ilość materiałów składowanych na składowiskach. Stal i aluminium są powszechnie stosowane jako elementy podkonstrukcji wspierające systemy fasad panelowych LWRVRS. Oba te materiały są w wysokim stopniu przetwarzalne i oba metale są często odzyskiwane podczas rozbiórki budynków.

Mechanizmy degradacji zależą od specyficznych właściwości materiału i jego zastosowania. Niektóre z najważniejszych właściwości, na które wpływa degradacja to: szorstkość wydzieleń matrycy, ciągliwość, pełzanie, zmęczenie i mikropęknięcia. Na makroskopowe właściwości mechaniczne mają również wpływ naprężenia szczątkowe. Naprężenia szczątkowe mogą być wynikiem wcześniejszych ekspozycji termicznych, wstępnego naprężenia lub późniejszego pogorszenia warunków środowiskowych.

Wybierając systemy elewacyjne LWRVRS, należy skonsultować się z konsultantami technicznymi w celu ustalenia, które panele LWRVRS są odpowiednie dla danego projektu. Mogą oni pomóc w optymalizacji rozwiązania elewacyjnego pod kątem trwałości i długoterminowej wydajności. Budowanie fasad przyszłości jest główną inicjatywą przemysłu mającą na celu integrację konstrukcji z projektem i efektywnością materiałową. Ponieważ systemy fasadowe LWRVRS nie są powszechnie dostępne, konsultacja z ekspertem zapewni, że produkt końcowy spełni wszystkie Państwa oczekiwania.

Koszt cyklu życia paneli fasadowych

W niniejszym badaniu przeanalizowaliśmy potencjał ekonomiczny podwójnie zakrzywionych paneli fasadowych z betonu zbrojonego włóknami, porównując nowy proces produkcyjny z użyciem wielopunktowej maszyny narzędziowej z tradycyjnym procesem fabrykacji obejmującym specjalne deskowanie. Aby wymodelować wpływ ekonomiczny obu metod, zastosowaliśmy metodę kosztów cyklu życia do przykładu zastosowania elementu elewacyjnego z betonu podwójnie zakrzywionego. Wyniki badania mają implikacje dla przyszłego projektowania i budowy budynków.

Przeprowadziliśmy analizę kosztów cyklu życia dla różnych wariantów paneli elewacyjnych przy użyciu narzędzia opartego na programie Excel. Wyniki pokazują, że fasady o najwyższych kosztach budowy przewyższają tańsze warianty w ciągu 36 lat. Wyniki te nie są jednak rozstrzygające, ponieważ nadal pozostaje wiele pytań, na które należy odpowiedzieć przed sfinalizowaniem projektu fasady. Ponadto musimy rozważyć wpływ tych fasad na wewnętrzne obciążenie budynku.

Jako przykład, nasze badanie obejmowało ocenę kosztów środowiskowych i finansowych paneli fasadowych, które zostały zbudowane przy użyciu PCE. Badanie to obejmowało również 40-letnią fazę użytkowania. W wyniku tych ustaleń powinniśmy być w stanie lepiej zaplanować projekty budowlane, które są zarówno przystępne cenowo, jak i ekologiczne. W badaniu uwzględniono również efekty dyskontowania. W rezultacie powinno pomóc projektantom i inżynierom w podejmowaniu świadomych decyzji.

Całkowite koszty cyklu życia paneli elewacyjnych mogą być obliczone przy użyciu wielu metod, w tym zużycia energii, wykorzystania zasobów i emisji dwutlenku węgla. Koszty te są pogrupowane według grup kosztów. Procent energii odnawialnej jest wymagany do produkcji i utrzymania paneli elewacyjnych, podczas gdy ujemny procent wskazuje ilość zużytą do ich produkcji. Całkowity koszt cyklu życia jest wyrażony jako procent PE. Całkowity koszt obejmuje koszty utylizacji.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *